Zavřít X :

T system s.r.o.

Vzhledná 48, 642 00 Brno, Tel.: +420 603 472 882, E-mail: info@tsystemsro.cz

Počet položek:
Cena celkem:0,00 Kč
Objednat
T system s.r.o. ► Vegetační střechy - info

Střešní zahrady – pohled do zeleně

Jednou z možností, jak zvětšit plochy ubývající zeleně a to nejen ve městech, je vybudování střešní zahrady. Proč? Uveďme si pár důvodů pro:

 • Klimatické
  Rostliny odpařují vodu a tím zvyšují vlhkost a klima okolního vzduchu, regulují teplotu ve městech. Zmenšuje se výskyt smogu a zlepšuje se mikroklima.
 • Ekologické
  Zvyšuje se rozšíření životního prostředí pro různé druhy rostlin a živočichů, které se stavbami a komunikacemi ve městech neustále zmenšuje.
 • Ekonomické
  Další důvod je ekonomický. Zelená střecha prodlužuje životnost samotné střechy. Tato střecha reguluje teplotní výkyvy kolem 35°C, kdy teplota v létě (na nekryté, černé ploše střechy) se pohybují až do  +85°C a zimě cca –25°C. Střešní materiály, izolace a hlavně nosná konstrukce jsou u vegetačních střech tímto chráněny před extrémními teplotními výkyvy, rychlou degradací povrchu, poškozením konstrukce.
 • Estetické
  Zelená střecha vylepšuje estetický pohled na budovy. Zvyšuje i kvalitu životního prostředí ve městě. Příjemné bydlení a pracoviště je jeden ze základních požadavků doby.

Kde je možné použít tyto zelené střešní zahrady? Na stříškách pro kontejnery domácího odpadu, zahradní domky, garáže, plochy střech rodinných domků. Velké využití nacházíme na nevzhledných plochách průmyslových staveb ve městech.
Realizace zahrad je podmíněna jejich různý sklonem. Střechy se sklonem do 2° musí být dostatečně odizolovány systémem odvodňovacích vrstev. Na střechách se sklonem od 5° můžeme začít se substrátem s vyšším organickým podílem. Na střechách, které mají větší sklon cca od 20° je potřeba použít speciální vegetační matrace nebo trávník, který je vypěstován na jutě nebo jiném pevném pěstebním materiálu. Okraje střech musí být dostatečně zabezpečeny proti případnému sesuvu či pádu použitých materiálů systémem podélných zábran z kamene, dlažby nebo dřeva.
Střechy s ještě vyšším sklonem se z bezpečnostních důvodů neozeleňují. Důležité je připomenout, že vliv na způsob osázení má taky zatížení způsobené vířením vzduchu, které s přibývající výškou budovy stoupá hlavně na okrajových a rohových částech. V zimním období má rovněž velký vliv na zatížení střech sníh, kdy se musí připočítat zatížení od 50kg/m2 a více.
Podle hloubky substrátu dělíme ozelenění střech na extenzivní a intenzivní.
Extenzivní střešní zahrada:
Vrstva substrátu je 5-15 cm při zatížení 100-300kg/m2.
Intenzívní střešní zahrada:
Vrstva substrátu od 15 cm a výš, při zatížení od 300kg/m2.

Základní vrstvy zelené střechy

1. Drenážní systém
Drenážní systém leží na hydroizolačním krytu střechy. Jeho úkolem je odvádět přebytečnou vodu z vegetačních vrstev na hydroizolaci střechy, do odpadu. Nejjednodušší drenáží je vrstva štěrku. Její nevýhodou je vysoká hmotnost, která přesahuje 2000 kg/m³. Hmotnost asi 700 kg/m³ dosahuje vlhký keramzit, granule a kuličky z vypálené hlíny. Speciální drenážní desky vyrobené z expandovaného polystyrénu mají hmotnost asi 40 kg/m³. Jako základní nosná a drenážní vrstva vegetačních střech je k dispozici tvarovaná fólie TECHNODREN 2010S. Tento výrobek má hmotnost 1 kg/m ².Fólie vyniká svou trvanlivostí, odolností proti kořenovým systémům, půdním a biologickým vlivům. Samotný výrobek je schopen v profilovaných nopech zadržet 5,3 litrů vody /m².
Střešní tvarovaná fólie TECHNODREN 2010 S propouští přebytečnou vodu otvory na hydroizolační vrstvu střechy. Osvědčuje se na rozlehlých horizontálních plochách střech obchodních středisek, garáží, na rovných plochách rodinných domků. Výhodou fólie TECHNODREN 2010 S je garantovaná velmi dlouhá životnost a jednoduchá pokládka. Další výrobky jsou uvedeny v sortimentu výrobků.

2. Filtrační vrstva.
Filtrační vrstva je položena na drenážním systému a brání vymývání drobných částeček substrátu a jejich naplavování do drenážní a odpadní soustavy. Filtrační vrstvu na drenážní fólii TECHNODREN 2010 S vytvoříme položením vhodné geotextilie (alespoň 350 g/m² ), která velmi dobře plní požadovanou funkci. Vlastní hmotnost drenážní fólie a filtračnígeotextiliemůžeme při kontrolním výpočtu hmotnosti úplně zanedbat.
Složitější filtrační vrstvy složené z několika vrstev různých materiálů zvyšují účinnost a zabraňují odplavování i těch nejmenších částeček cenného substrátu a dokonale chrání i vlastní drenážní vrstvu.

3. Substrát.
Při zakládání záhonů bereme v úvahu hmotnost substrátu. Lehký rašelino- kůrový substrát v prostředí slunných a vzdušných střešních zahrad velmi rychle vysychá, rostliny pak vyžadují zvýšenou zálivku. Přidáním výživné humusové zeminy nebo zahradní zeminy s jílovou složkou vzniká méně vysychající substrát. Přidat můžeme další komponenty a to např. lávové smíšeniny, zlomkové cihly, břidlici. Hmotnost vrstvy o výšce 100 mm na ploše 1 m² ve vlhkém stavu činí asi 112 kg.
Pro mělce kořenící rostliny, jako jsou trávy nebo skalničky, sukulenty, nízké trvalky nebo keře postačí 100 mm vrstva je to tzv. typ extenzivního ozelenění.
Větší rostliny, především dřeviny, vyžadují vrstvu substrátu výšky 0,15 až 0,5m což je typ intenzivního ozelenění střechy. Zde můžeme použít tzv.hotový rolovaný trávník, různé druhy trvalek, trav, záhony letniček a dřeviny. Další možnou částí substrátu je textilní vegetační matrace a to buď z kokosového vlákna nebo z umělých vláken, která je vrchní ochrannou vrstvou substrátu a zabraňuje erozi půd na šikmých střechách.
Jako další vrstvu či spíše doplňkový dekorační materiál můžeme použít štěrk, písek, drtě, keramiku, sklo v přírodním i barevném provedení.
Pro výškové rozdělení můžeme vybudovat vyvýšené záhony, pergoly, treláže.

Závlaha zelených střech
I poměrně slabá vrstva substrátu musí zaručit vegetaci vyhovující životní podmínky. Přesto, že nopy tvarované fólie zadrží poměrně velké množství vody, v suchých letních měsících se tato zásoba po několika dnech vyčerpá a nastalé extrémní podmínky mohou celé naše úsilí zničit. Podmínkou úspěchu je zajištění vlhkosti substrátu a její kontrola. Tu dnes ve standardních automatických systémech zajišťují různé typy čidel. Závlahy můžeme volit podpovrchové, kapkové, s manuálním spuštěním či plně automatickým, řízené počítačem s možností programování doby spuštění. Složitější systém zavlažování raději svěříme odborné firmě.

Rostliny pro zelené střechy
Vysázené rostliny nemají dosahovat vyššího vzrůstu než 2 – 3m, zejména na stanovišti vystaveném větru. Případně vzrostlé stromy umístníme do vegetačních nádob (na rovných střechách). I tady musíme zajistit jejich dostatečné zabezpečení proti vyvrácení. Ošetřování rostlin vytvářejících vegetační kryt vegetačních střech se neliší od pěstování ve volné půdě klasických zahrad. Důležité jsou: správná výživa, udržovací řez křovin a hlavně dostatečná závlaha.

 
Přihlášení uživatelů
přihlásit | registrovat
Nejprodávanější

HE 9060, 600x900/110 mm

Třída B 125, Vnější rozměr 1100x800 mm, výška poklopu 110 mm, Váha 46 kg. Další informace viz poklop HE 400. nebo H 700

Cena: 16 220 Kč (s DPH)

THERMOWELL, antibakteriální malba - 25 kg

Vodo odpudivá termoizolační malba plní estetickou funkci na vnitřní, nebo venkovní stěně.Šetří současně náklady na vytápění nebo naopak na chlazení vnitřních prostor. Neocenitelnou výhodou ...

Cena: 4 211 Kč (s DPH)

Novinky

Air izolace je metoda trvalého vysoušení
konstrukcí staveb, působením atmosféric-
kých vlivů přírody.

T system s.r.o. - Czech Republic, e-mail: info@tsystemsro.cz
Provozováno CMS / E-shop (c)2020 Czechproduct.cz s.r.o. | WebCare | Mapa webu | Cookies